Młodzieżowiec (FAQ)

Młodzieżowiec (FAQ)

W związku z licznymi pytania i wątpliwościami dotyczącymi zawodników mających status zawodnika młodzieżowego (tzw. młodzieżowca) przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z tym tematem.

Czy młodzieżowiec musi być Polakiem?
Tak. Młodzieżowcami są wyłącznie obywatele Polski. Nie ma obecnie znaczenia okres szkolenia w polskim klubie (poprzednio obowiązywała taka regulacja).

Jakie są limity wieku młodzieżowca?
Liczymy wiek rocznikowo – jako rok kalendarzowy w którym kończy się dany sezon rozgrywkowy. Młodzieżowcem w Ekstraklasie jest osoba kończąca 22 lata w roku, w którym zakończy się sezon lub osoba młodsza. W ligach I-III są to zawodnicy o rok młodsi a więc kończący maksymalnie 21 lat. I tak dla przykładu w sezonie 20/21 młodzieżowcami w najwyższej klasie rozgrywkowej będą zawodnicy z rocznika 99 i młodsi a w ligach I-III rocznik 2000 i młodsi.

Ilu młodzieżowców musi grać w poszczególnych rozgrywkach?
W Ekstraklasie i I lidze min. 1 w każdym momencie spotkania. W II i III lidze oraz min. 2. W Pucharze Polski musi to być minimum 2 zawodników. Wyjątkiem jest kontuzja bramkarza młodzieżowca a także wykluczenie zawodnika młodzieżowego – w takiej sytuacji limit ulega obniżeniu o 1.

Czy w niższych klasach rozgrywkowych obowiązują limity młodzieżowców?
Tę materię regulują przepisy regionalnych związków piłki nożnej organizujących dane rozgrywki.

Czy każdy zawodnik młodzieżowy punktuje w Pro Junior System?
Nie. Młodzieżowiec w rozumieniu przepisów o Pro Junior System dla Ekstraklasy i lig I-III dotyczy zawodnika kończącego 21 lat w roku w którym kończy się sezon rozgrywkowy. Najstarszy rocznik młodzieżowców który może grać w Ekstraklasie nie kwalifikuje się zatem do programu. Z kolei w IV lidze do Pro Junior System zaliczają się zawodnicy kończący w roku zakończenia sezonu 19 lat.

Jacy zawodnicy młodzieżowi mogą grać w najstarszej lidze CLJ?
W CLJ U18 mogą grać zawodnicy, którzy kończą 18 lat w roku zakończenia rozgrywek. W sezonie 20/21 mogą to zatem być zawodnicy rocznika 2003 i młodsi. Regulamin dopuszcza ponadto zgłoszenie zawodników z rocznika 2002 jednakże jednocześnie W CLJ nie obowiązuje ograniczenie dotyczące zgłoszenia zawodników zagranicznych lecz w trakcie meczu może ich być na boisku jednocześnie nie więcej niż dwóch.

Jacy zawodnicy młodzieżowi mogą grać w rezerwach i na jakich zasadach?
Zawodnicy klubów posiadających min. 2 drużyny w tym min. 1 w rozgrywkach szczebla centralnego (Ekstraklasa, I i II liga), którzy kończą w roku zakończenia sezonu 22 lata mogą grać w drużynach rezerw bez limitu liczby spotkań pod warunkiem zachowania zasad dotyczących czasu, który minął od spotkania 1 drużyny oraz mogą kontynuować rozgrywki w niższej klasie po zakończeniu sezonu w klasie wyższej jeżeli rozegrali minimum 50% oficjalnych meczów w drużynie z niższej klasy.